Hopp til hovedinnholdet på siden Hopp til nettstedskarta Hopp til kontaktinformasjon
Gamvik logo - verdens nordligste fastlandskommune

>Tekstversjon

>Nettstedskart

>Om Gamvik

>Nyhetsbrev

>Diskusjonsforum


>Gjestebok

>Tourist

>Hjelp

Du er her: Hjem > Næringsliv > Nyheter > Artikkel

Innovasjon Norge støtter Gamvik-prosjekt

2011-08-05
Sletnes-300405-001BInnovasjon Norge har gitt 150 000 kroner i støtte til et forprosjekt som tar sikte på å etablere et forskniningshotell på stedet Gamvik. Det vil si et sted hvor forskere kan leie kontor og laboratorieplass for kortere eller lengere tidsrom.

Prosjektet ledes av Nordkyn Utvikling og er bare et av flere prosjekt det jobbes med retta mot Slettnes og Gamvik..

Bakgrunnen for prosjektet er de muligheter som ligger i Slettnes og Gamvik både med tanke på den unike faunaen,  floraen og  områdets historie.  Forprosjektet skal kartlegge markedet for et slikt tiltak og hvilke behov som må dekkes for å tilfredstille forskerne krav. Man ser for seg flere typer forskning, både flora, fugleliv, klima og historie.

Det er vanskelig å tallfeste hvor mange arbeidsplasser en slik etablering vil gi, sier Steinar Sæterdal som er innleid til prosjektet. Men det vil generere aktivitet til stedet Gamvik som igjen vil gi muligheter til nye arbeidsplasser, sier Sæterdal. 

Det er ikke tatt stilling til hvor et slikt tilbud skal lokaliseres,  men Slettnes Fyr er et alternativ i en oppstart.  Dette fordi fyret ligger midt i feltet hvor man kan tenke seg at det er interessant å drive forskning. Tilknyttning til museets aktiviteter er også nærliggende. Overnatting som er den kommersielle delen knytta til prosjektet kan over tid ivaretas i Gamvik.

Prosjektet vil være ferdig i løpet av høsten, sier daglig leder i Nordkyn Utvikling, Stein-Arild Olaussen.  - Da vil man ha utarbeidet en forretningplan og vite mer om hvor realistisk det er å få gjennomført prosjektet, sier han. -Men en del undersøkelser er allerede gjort og interessen fra forskningsmiljøene er absolutt til stede, ellers hadde vi ikke gått i gang med dette, sier Olaussen.

- Det er svært gledelig at Innovasjon Norge støtter prosjektet, sier styreleder i Nordkyn Utvikling, Raymond Robertsen. Dette viser at vi er på rett spor. Vi har brukt mye tid og ressurser på Gamvik og Slettnes og det er svært viktig for gamviksamfunnet at vi snart får iverksatt synlige og konkrete tiltak.  Dette er en av mange biter som er i ferd med å falle på plass, sier Robertsen.
 

 

 

Publisert av Hans Kristian Hansen den 05.08.2011



Web levert av CustomPublish