Hopp til hovedinnholdet på siden Hopp til nettstedskarta Hopp til kontaktinformasjon
Gamvik logo - verdens nordligste fastlandskommune

>Tekstversjon

>Nettstedskart

>Om Gamvik

>Nyhetsbrev

>Diskusjonsforum


>Gjestebok

>Tourist

>Hjelp

Du er her: Hjem > Politikk > Ordføreren > Artikkel

Kilde: Ordfører Roger Hansen - 2005

Ordføreren maner til innsats og optimisme

2005-06-01
Ordfører smilerDet er nesten naturstridig om store fiskevær langs kysten av Nord-Norge skulle måtte kaste inn håndkledet, når verdens rikeste matkammer faktisk er helt intakt, og med sin nærhet har vært selve grunnlaget for all bosetning her nord. Ingen politiske reguleringer kan i ettertid forsvares om resultatet skulle bli at denne fisken skal bli livsnerven for spekulanter og kapitalkrefter fra helt andre kanter av landet, og som ikke har forståelse for distriktene.
Det er fremdeles muligheter for kommunene på Finnmarkskysten.

Gamvik kommune er en av de kommunene på kysten som har hatt en trend over tid med nedgang i folketallet, noe som naturligvis bekymrer oss alle. Avklaringen om oppstart på hjørnestensbedriften i Mehamn tar tid, men er ifølge de tilbakemeldinger som er kommet, ganske nært forestående.

I slike tider kreves det ikke bare en kommunal innsats, men også en solidarisk innsats fra alle folk i kommunen. Det er i vår kommune, i likhet med andre kommuner alt for enkelt og meningsløst å plassere skylda på kommuneledelsen eller enkeltpersoner. Alle med kunnskap om utviklingen innenfor fiskeripolitikk gjennom tidene, og spesielt nå, skjønner dette. Til de som fremdeles sender løgnaktige og grunnløse beskyldninger vil jeg si slutt med dette, og vær med å ta ansvar for at stridigheter erstattes med positive innspill.

Denne våren har vi opplevd et godt gammelt vårfiske med liv og røre i alle våre fiskevær. Ved Gamvik Seafood har det vært full drift og inntil 15 personer har vært beskjeftiget over lengere tid. I Mehamn har Isanlegget a/s og Nordkyn Seafood tatt imot bra med fisk og hatt stor aktivitet. Nye fiskehjeller på Holmen er oppført og fullhengt, så det minner faktisk om de gode gamle dager.

Det samme har Sture Olsen på Skjånes gjort, bygd flere hjeller og hengt de fulle av fisk. Nervei har også full aktivitet på sjø og land. Ved siden av dette, har Vidar og Kåre Karlstad bygd rorbuer på Varholmen, et kjempe flott prosjekt, med ny vei, gatelys, ominnredning av pakkhus, kaier, flytebrygger m.m. Det lyste godt opp i havna.

Sletnes er en perle, hvor det forventes en betydelig økning i turisttrafikken, med kjempeflotte lokaliteter og overnattingsmuligheter. Fylkesmannen har bidratt med midler til opparbeiding av parkeringsplasser og toaletter. Det tidligere gamlehjemmet på Skjånes er i privat eie, og vil også kunne ta imot overnattingsgjester, bare utsikten burde lokke folk hit.

I naturskjønne Laggo har Charles Jensen en naturperle med meget spennende aktiviteter og overnattingsmuligheter både i gammer og hytter, det er utrolig hvor fint han har fått det til.

Vi har erfart at alle båtene som har driftet og drifter i fiskeværene også styrker næringslivet i kommunen. Utestedene og butikkenes inntjening øker betydelig. Det er derfor fremdeles maktpåliggende å få styrket kvotegrunnlaget for eksisterende flåte, og ikke minst sikre at trålernes leveringsforpliktelser overholdes.

Det er nesten naturstridig om store fiskevær langs kysten av Nord-Norge skulle måtte kaste inn håndkledet, når verdens rikeste matkammer faktisk er helt intakt, og med sin nærhet har vært selve grunnlaget for all bosetning her nord. Ingen politiske reguleringer kan i ettertid forsvares om resultatet skulle bli at denne fisken skal bli livsnerven for spekulanter og kapitalkrefter fra helt andre kanter av landet, og som ikke har forståelse for distriktene. Noen større aktører har heldigvis vist ansvar også i små lokalsamfunn.

Nå står festivaltiden for døren, både den tradisjonelle Gamvikfestivalen og festivaluken i Mehamn. La oss bruke denne tiden til noe positivt, og legge det destruktive bak oss. Utestedene Gjesten i Gamvik, Arctic Hotell i Mehamn, Lorden Kro, overnattingshyttene hos Hildor Beck i Elvevågen, de nye rorbuene i Mehamn, Charles Jensens  turiststed i Laggodalen, Tonjes overnatting på Skjånes står klare til å ta imot folk.

Det er en ære å kunne ønske alle innbyggerne i kommunen, alle utflyttere, og alle som på en eller annen måte bryr seg om hvordan det går her opp en riktig god sommer, og velkommen til Gamvik kommune.

Vennlig hilsen

Roger Hansen
Ordfører                                                                                                Mai, 2005

 

Publisert av nettredaktør 31.05.05



Web levert av CustomPublish