Stasjonene er viktige for å tilfredsstille de krav samfunnet har til posisjons- og høydebestemmelse.
Innenfor kartarbeid, oppmåling og navigasjon til sjøs, på land og i luften og ikke minst i samfunnsplanleggingen, er det geodetiske grunnlaget like viktig som veier og jernbane er for den nasjonale kommunikasjonen og som skoler er for utdannelsessystemet.
Den første stasjonen i vår kommune er nå på plass på taket av Mehamn skole. Stasjonen kan ses som en tallerken.
Stasjonen gjør det mulig å benytte nyere type landmålingsutstyr i det såkalte CPOS systemet .
Full dekning (forutsatt GSM-dekning) blir det først når den nye stasjonen i Adamselv kommer opp til sommeren.
De nye stasjonene Vadsø, Kirkenes, Tana, Båtsfjord og Mehamn vil kjøre i et eget nettverk øst i Finnmark sammen med de allerede eksisterende stasjonene Vardø og Honningsvåg.
Med disse nye stasjoner operative, har vi CPOS ”Norge rundt”!
For de spesielt interesserte, kan det opplyses at denne delen av nettverket foreløpig kun kan nås ved å koble til CPOS med GPS+GLONASS, enten via GSM eller NTRIP. Hvis nødvendig kan dette nettverket også utvides til å levere CPOS kun med GPS-korreksjoner, i tilfelle brukeren har utstyr som ikke takler mottak av GLONASS. Ta kontakt med SATREF ved slikt behov.
Tore-Jan Gjerpe
Teknisk sjef
Les mer på:
Statens kartverk
Publisert av Hans Kristian Hansen den 24.11.2010