Pressemelding fra departementetUnge inn i fiskerinæringa2009-07-27 |
|
Det skal tildeles 30 etablererstipend på 250.000 kroner til kjøp av fiskefartøy, uavhengig om fiskefartøyet har deltakeradgang eller ikke. I tillegg blir det tildelt 10 deltakeradganger hvert år over en treårsperiode. - Det er på tide å få inn flere kvinner i fiskeryrket. Jeg vil derfor spesielt oppfordre kvinner til å søke. Det skal i tillegg være god geografisk fordeling dersom flere søkere står likt, sier fiskeri- og kystminister Pedersen. Fiskeridirektoratet lyser ut ordningene i løpet av juli i år. Det tas sikte på at de som tildeles deltakeradgang, kan delta i fiske fra 1. januar 2010. Inngangskriteriene for ordningene: For tildeling av etableringsstipend for kjøp av fartøy med eller uten deltakeradgang:
For tildeling av deltageradgang:
Hvis antall søkere som oppfyller inngangskriteriene overstiger antallet stipend og deltakeradganger rangeres kandidatene etter følgende kriterier:
Hvis antall søkere etter denne vurderingen fortsatt overstiger antall stipender og deltakeradganger skal det underrepresenterte kjønn prioriteres ved to like søkere. Hvis søkerne fortsatt etter dette står likt, må det gjøres en vurdering av den geografiske fordelingen hvor søkere fra underrepresenterte områder prioriteres. Ved tildeling av deltakeradganger skal mottaker opplyses om at deltakeradgangen faller bort hvis mottaker går ut av fiske eller ikke lengre er oppført på fiskemanntallets blad B. Dersom fartøyet selges, skal ny deltakeradgang ikke kunne tildeles fartøyets nye eier for fortsatt drift. Kilde:
Publisert av nettredaktør den 27. juli 2009 |
|
|